• Odwiedziło nas: 2060398

„KRAKÓW W JEDEN DZIEŃ”

Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki - stał się w tym roku celem wycieczki klas: III, IV, V i VI,  które ze swoimi opiekunami panią Małgorzatą Kuźmą, Beatą Mazurek, Beatą Nosek, Martą Misiarz i  Iwoną Lipską –Kozioł odbyli  wycieczkę do dawnej stolicy Polski dnia 10 czerwca 2016r.

Po przybyciu do legendarnego grodu Kraka uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Starego Miasta z miejscowym przewodnikiem gdzie zobaczyli m.in.: Bramę Floriańską, Barbakan, Rynek Wielki, tam wysłuchali słynnego „hejnału mariackiego” granego przez trębacza z Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny, wewnątrz którego znajduje się XV-wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński. W Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej odwiedzili Okno Papieskie, przez które Papież Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek witał młodzież, na którym obecnie widnieje wizerunek Papieża. Spacer nad Wisłę zakończony został spotkaniem ze Smokiem Wawelskim – legendarnym gadem, który przez lata terroryzował gród króla Kraka. Na Wzgórzu Wawelskim zwiedzili Katedrę Wawelską – miejsce koronacji polskich władców, weszli na wieżę katedralną, gdzie znajduje się najsłynniejszy dzwon w Polsce – Zygmunt. Zejście do podziemi Katedry – miejsca pochówku władców i zasłużonych Polaków zakończone zostało wizytą przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Zwiedzili Wawel – siedzibę królów z dynastii Piastów i Jagiellonów -Reprezentacyjne Komnaty Zamku Królewskiego.

Po obiedzie uczniowie mieli czas na zakup pamiątek w krakowskich sukiennicach. Zwiedzanie Krakowa zostało zakończone wizytą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia.

Kierownik wycieczki-Beata Mazurek